Gorąca plaża, górska przełęcz, a nawet miejski balkon to świetne miejsca do opalania. W końcu dziewczyny lubią brąz, faceci raczej też, szczególnie w dobie Instagrama.
Zasady bezpiecznego opalania
Już dawno o szlachetności przestała świadczyć blada skóra, a większość z nas chce wrócić z urlopu z piękną opalenizną. O ile oliwkowy odcień ciała jest pożądany, o tyle bezkarne opalanie jest po prostu niemodne i jednocześnie bezmyślne. Od kilku lat naukowcy razem z lekarzami alarmują o niebezpiecznym dla zdrowia promieniowaniu UV. Wedle zasady mówiącej, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto poznać kilka zasad bezpiecznego opalania.
Filtry do opalania
Po pierwsze używaj filtru. Na olejkach do opalania i niektórych fluidach widnieje tajemniczy napis SPF. Jest to wskaźnik mówiący o ochronie przeciwko promieniowaniu UVB, którego wartość waha się od 2 do 50. Samo promieniowanie UVB obejmuje zarówno naskórek oraz skórę właściwą, i to właśnie w wyniku jego działania powstaje pożądana opalenizna, ale także niepożądane rumienie oparzeniowe.
Obecnie w kosmetykach stosuje się zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne. Pierwsze pochłaniają promieniowanie, a drugie działają na zasadzie odbicia. Bez użycia filtru rumień może powstać przykładowo po 30 minutach, a po użyciu kosmetyku SPF 15 możliwość wydłużenia czasu opalania bez ryzyka powstania rumienia zwiększa się nawet piętnaście razy. W zależności od karnacji zaleca się inny filtr. Osoby o śniadej cerze mogą używać filtru 4-10, a typowe szatynki o zawartości SPF 10-20. Jasna, trudno opalająca się cera potrzebuje większej ochrony, dlatego przeznaczony jest dla niej filtr o SPF 20-30. Najbardziej wymagającą grupą są kobiety w ciąży, dzieci oraz posiadacze cery wrażliwej i rudych włosów. Powinni oni być zabezpieczeni filtrem SPF 30-50.
Nakładanie filtru powinno odbywać się maksymalnie co 2 godziny, przy czym podczas korzystania z kąpieli wodnej musi być częstsze.
Ochrona przed słońcem
Pamiętaj również o dodatkowych środkach ochrony. Okulary przeciwsłoneczne zabezpieczają wrażliwą tęczówkę, a odpowiednie nakrycie głowy zapobiegnie udarom słonecznym. Należy także odpowiednio zabezpieczyć znamiona, gdyż mogą być idealnym miejscem do zapoczątkowania karcynogenezy. Najczęstszym miejscem powstawania raka wargi jest warga dolna, dlatego warto też zaopatrzyć się w pomadkę do ust z filtrem SPF 17. Niezależnie od wieku i karnacji powinno unikać się opalania między godziną 11 a 15, gdyż wtedy kilkakrotnie wzrasta dawka szkodliwego promieniowania. Należy również unikać zażywania leków i ziół (przykładowo kocanka) reagujących na promienie słoneczne.
Bezpieczne opalanie jest pojęciem abstrakcyjnym. O wiele bardziej realny jest czerniak, który jeszcze długo będzie najczęstszym nowotworem skóry. Trudno jednak wyeliminować kąpiele słoneczne, tak bardzo konieczne do wytwarzania witaminy D i zapewnienia dobrego samopoczucia. Właśnie dlatego warto zachować zdrowy rozsądek przy opalaniu, a nie całkowicie rezygnować ze Słońca.