Menu Zamknij

Jak poradzić sobie z upałami i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak poradzić sobie z upałami

Latem temperatury w ostatnich latach sięgają już powyżej plus trzydziestu pięciu stopni w cieniu. Klimat drastycznie zmienia się z każdym rokiem i temperatury potrafią bardzo nas zaskoczyć.

Poradzić sobie z upałami

Jak należy przygotować się i swoją rodzinę na taki upalny okres?. Jest kilka sprawdzonych sposobów o których nie można zapomnieć i musimy być świadomi zagrożenia które może nas spotkać gdy ich nie zastosujemy.

Podstawową kwestią podczas upałów powyżej plus trzydziestu stopni jest nawadnianie organizmu dużą ilością płynów, czyli wody.

Dwa litry dziennie to standard przy tak wysokich temperaturach, ponieważ z naszego organizmu szybko paruje woda, pocimy się i jesteśmy zobowiązani na pamiętanie o spożywaniu w tym okresie wody lub soków.

Szczególnie zwróćmy uwagę na dzieci i osoby starsze. Osoby pracujące fizycznie podczas upałów muszą mieć zapewniony dostęp do wody butelkowej przez pracodawcę, to jest obowiązkowe.

Czy cień chroni przed upałem?

W godzinach od 12 do 15 najgorszego upalnego żaru powinniśmy być w cieniu i nie przebywać ekstremalnie na słońcu, ponieważ temperatury są najwyższe i możemy bardzo poparzyć naszą skórę i nabawić się niechcianego raka czerniaka, ponieważ poziom promieniowania ultrafioletowego jest najwyższy w tych godzinach.

Nie zapominajmy o noszeniu na głowie kapelusza, chustki, czapki, nakrycia głowy które chroni nas przed ciepłem oraz najważniejszą sprawą są okulary przeciwsłoneczne.

Bądźmy czujni w szczycie dnia gdy słońce przypieka aby posmarować nie opalone partie skóry na ciele kremem z wysokim filtrem UV aby nie poparzyć ciała.

Bardzo ważne jest nie spożywanie alkoholu w upały i przebywanie na słońcu pod wpływem alkoholu, może to skutkować udarem mózgu lub zgonem.

Ubranie powinno być lekkie, jasne i przewiewne, abyśmy mogli czuć się komfortowo i wygodnie, nasza skóra ma oddychać a nie być przyciśnięta małym ubraniem które może doprowadzić do nieprawidłowego przepływu krwi w organizmie.

Zwracajmy uwagę na tkaniny jakie zakładamy, najlepsza jest delikatna bawełna, len i jedwab.

Uzupełnienie mikroelementów podczas upału

Ważnym elementem podczas upałów jest przyjmowanie magnezu i jedzenie lekkostrawnych posiłków bogatych w owoce i warzywa.

Kiedy temperatury będą powyżej plus trzydziestu pięciu stopni konsumujmy lody, pijmy dużo napojów, bardzo dobra jest mięta która gasi pragnienie oraz duża ilość arbuza, sok działa bardzo korzystnie na pracę serca i mózgu.

Pamiętajmy aby nie zostawiać dzieci w zamkniętym w samochodzie podczas upałów, bo może dojść szybko do nieszczęśliwego wypadku, temperatura wewnątrz auta może sięgać +50 stopni, to jest niebezpieczne.

Pamiętajmy o zwierzętach które mamy również w domu, potrzebują one tak samo jak i my dużą ilość wody.

Letnie kąpiele w czasie upałów

Bardzo zalecane są podczas tropikalnej aury kąpiele w basenie, nad morzem, jeziorem, rzeką w miejscu strzeżonym, organizm potrzebuje w tym okresie wodnej i chłodnej regeneracji.

W domu możemy często brać letnie kąpiele które schłodzą rozgrzane ciało, okłady z lodu również pomagają w walce z upałem.

Ważnym elementem jest posiadanie klimatyzacji, wiatraczka który przyniesie ulgę i powieje na nas orzeźwiającą chłodną bryzę powietrza.

Fotografia: Marcin Wójcik TECHNET MEDIA