Menu Zamknij

Flagi na plaży

Flagi na plaży - Flaga biała

Przed wejściem na plażę w Rowach warto abyś poznał kilka oznakowań ułatwiających korzystanie z nadmorskiego pasa polskiego wybrzeża.

Zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie Rowów istnieją odcinki plaży tzw. wyznaczone do bezpiecznego i spokojnego odpoczynku. Są to tak zwane plaże chronione. Oznaczone są one wieloma symbolami. Dziś poznamy…

Flagi na plaży

Flagami zaznaczony jest odcinek morskiego brzegu jako plaża chroniona. To tutaj nad bezpieczeństwem odpoczywających i kąpiących się w morzu czuwa zespół ratowników.

Pamiętaj jednak, że ten odcinek posiada regulację i musisz się do nich stosować. Inaczej będziesz musiał opuścić plażę strzeżoną.

Przed wejściem na plażę znajdziesz regulamin, określający zasady korzystania z plaży. Dodatkowo znajdziesz tablicę informacyjną zawierającą aktualną temperaturę wody, powietrza oraz siłę wiatru.

Pogoda nad polskim morzem jest kapryśna. W związku z tym warunki pogodowe często się zmieniają i wówczas zespół ratowników podejmuje decyzję czy kąpiel w morzu jest bezpieczna – dozwolona, czy niebezpieczna – zabroniona.

Dowiesz się o tym z koloru flagi zawieszonej na tzw. budce ratowniczej oraz często na masztach rozstawionych przy wejściu na plażę.

Flaga biała, flaga czarna

Flaga czerwona, na plaży w Rowach
Flaga czerwona, na plaży w Rowach

Biały kolor flagi oznacza, że możesz się spokojnie kąpać w morzu. Natomiast, czarna flaga oznacza, że kąpiel jest stanowczo zabroniona na tym odcinku plaży. I pamiętaj.

Nie jest to Twój wybór. Na plaży strzeżonej to ratownicy decydują czy możesz się kąpać czy nie. W celu egzekwowania zakazu mogą nawet użyć środków przymusu bezpośredniego oraz zwrócić się do służb o pomoc w poskromieniu obywatela starającego się ten zakaz ignorować.

Błękitna flaga

Ostatnią z flag, jaką można spotkać na nadbałtyckich plażach, jest flaga koloru błękitnego Nie niesie ona jednak komunikatu dotyczącego warunków pogodowych tylko stanowi swoisty certyfikat jakości.

Błękitna flaga powiewa w ramach uznania za jakość obsługi turystycznej oraz czystość, zarówno wody, jak i plaży. O wyróżnieniu miejsca decyduje niezależna organizacja pozarządowa FEE (Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej), której celem jest promowanie ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich.

Licencja Creative Commons
Flagi na plaży by Marcin Wójcik Technet Media is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.
Permissions beyond the scope of this license may be available at https://technet-media.pl/kontakt

Fotografie: Marcin Wójcik TECHNET MEDIA